Rykmentin kokoamisen toinen vaihe toteutettiin Muoniossa, jossa sitä täydennettiin muilta 3. Divisioonan lakkautettavilta joukoilta.
* I/JR 1 ; Erillinen Pataljoona 13 ja Jääkärikomppania/3. Div. Vahvuus 45 %. Kaksi kiväärikomppaniaa sekä kk-komppanian, heitinjoukkueen ja esikuntakomppanian rungot.
* II/JR 1; JR 53:n miesten lisäysten jälkeenkin pataljoona oli huomattavasti I Pataljoonaa heikompi.
* Krh.K/JR 1; JR 53, Erillinen Pataljoona 13 ja 13. Krh.K
* TykkiK/JR 1; JR 53, Erillinen Pataljoona 13 ja Panssaritorjuntatykkikomppaniat 25. ja 45.
* Pioneerijoukkue sai Pioneeripataljoona 34:stä upseerin, 8 aliupseeria ja 46 miestä.
* Viestihenkilöstöksi siirrettiin Viestipataljoona 31:stä upseeri ja 95 miestä.
Vahvuudeltaan ja osaamistasoltaan puutteellinen rykmentti ei tässä kokoonpanossa ollut taistelukelpoinen, mutta joutui aloittamaan toimet saksalaisia vastaan. Krh.K ei kyennyt tulitoimintaan ja TykkiK vai osittain. Rykmentin vahvuus oli marraskuun 1944 puolivälissä 554 poikaa.
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7842796
Kolmannesta kokoamisvaiheesta ei ole täplää sotapolussa, koska se kesti muutaman kuukauden. Sen aikana tuli sotilaita yksitellen tai komennuskuntina ympäri Suomea ilmoittautumispaikkojen vaihdellessa Oulun ja Muonion välillä. Vei oman aikansa ennen kuin harhailijat saatiin omiin yksikköihinsä. Kevätpuolella 1945 kehoitettiin ilmoittautumaan pelkästään Ouluun. Vuoden 1944 päättyessä vahvuus oli yli 900.
Rykmentin huolto tuotti muutosvaiheessa suuria vaikeuksia. Koko JR 11:n kalusto kulki mukana. Sen liikuttelu ja huolto oli työlästä vähillä miehillä. Kannakselta oli lähdetty Lappiin kesävarustuksessa. Joukot piti varustaa pikaisesti talvea varten. Varikot ja muut huoltolaitokset olivat kuormitettuja kotiutettujen joukkojen materiaalin vastaanotossa. Rykmentin varustaminen Lapin olosuhteisiin soveltuvin vaattein ja ajoneuvoin oli kova urakka. Varusteet oli noudettava Kemistä ja Oulusta, kunhan ne oli saatu paikalle. Rykmentillä oli väliaikainen huoltotukikohta Torniossa, 200 km:n päässä, johon materiaalia koottiin. Muona oli haettava Pelllosta ja Ylitorniosta.